Psychologia

Zmniejszanie konfliktów w związku

John i Julie Gottman stworzyli Teorię Dźwięku Domu Związków. Wraz z żoną przez 30 lat badali różne związki.

Celem terapii jest zmniejszenie konfliktu i zwiększenie intymności. Obejmuje to koncentrację na szacunku i uczuciu. Po wstępnych ocenach, para pracuje z terapeutą, aby odnowić swój dom.

Dom każdej pary składa się z siedmiu poziomów otoczonych zaufaniem i zaangażowaniem. To właśnie one stanowią izolację. Poziomy te to:

Buduj mapy miłości – Okazuj szczere zainteresowanie wewnętrznym i zewnętrznym światem partnera. Poznaj marzenia, wartości i cele swojego partnera. Zadawaj otwarte pytania.

Dziel się sympatią i podziwem – Przekazuj czułość i szacunek na małe sposoby, często.

Zwracaj się w stronę zamiast w dal – Partnerzy mają tendencję do robienia małych ofert o uwagę drugiej osoby. Na przykład, jedno z nich może coś zauważyć i zwrócić na to uwagę. Jeśli drugi partner to zauważy i odpowie, to jest to zwrócenie się w stronę. Jeśli partner kontynuuje to, co robi, to jest to przykład odwracania się.

Pozytywna perspektywa – Ten sentyment przeważa nad momentami, w których dzieją się negatywne rzeczy. Występuje to tylko wtedy, gdy 1-3 działają dobrze w związku. Gottman nazywa to buforem na drażliwość i dystans emocjonalny.

Zarządzaj konfliktem – Przyjaźń jest podstawą do regulowania konfliktu. Pary, które mają pierwsze trzy składniki, mają tendencję do używania humoru i czułości podczas konfliktu. Sześćdziesiąt dziewięć procent konfliktów nigdy nie zostaje rozwiązanych. To wieczne problemy, które istnieją w każdym związku.

Pary mistrzowskie z czasem uczą się jak sobie z tym radzić poprzez rozmowy. Nie pozwalają, by przerodziły się w impas dla ich związku.

Spełniaj życiowe marzenia – Pary mistrzowskie rozgrywają marzenia, które są podtekstem konfliktu. Honorują te marzenia.

Tworzenie wspólnego znaczenia – Para czuje, że buduje coś razem. Ich role w związku i poza nim mają znaczenie, które ich wspiera.