Odzywianie

Zastosowanie diety ketogenicznej

Terapeutyczne zastosowania diety ketogenicznej

Diety low-carb i keto różnią się również warunkami, które są czasami stosowane w leczeniu. Dieta keto była stosowana w leczeniu padaczki od lat 20. XX wieku, a ostatnio w takich stanach jak cukrzyca typu 2, zespół policystycznych jajników, trądzik, choroby neurologiczne i nowotwory.

Z drugiej strony, jedynym stanem, w którym ogólne diety low-carb są przepisywane, aby pomóc w leczeniu, jest cukrzyca typu 2 (chociaż diety low-carb z pewnością nie są konieczne do leczenia cukrzycy typu 2).

Istnieją jednak dowody na to, że diety keto są bardziej skuteczne w osiąganiu kontroli glikemii u osób z cukrzycą typu 2 niż standardowe diety niskokaloryczne.5 Może to wynikać z tego, że dieta keto wywołuje dobroczynny „pseudocukrzyca”, który może przeciwdziałać cukrzycy typu 2 lub jej powikłaniom.

Tak więc, dieta keto wydaje się być wyraźnym zwycięzcą dla potencjalnych zastosowań terapeutycznych.

Rozważanie diety keto lub low carb?

Przed rozpoczęciem diety keto lub low-carb należy skonsultować się z lekarzem lub współpracować z zarejestrowanym dietetykiem, aby ustalić, co ma największy sens dla Ciebie i Twoich celów.

Jeśli nie jesteś gotowy na konsultacje z profesjonalistą i po prostu zastanawiasz się, czy dieta low-carb lub keto może być dla ciebie odpowiednia, powinieneś zdecydować, czy jesteś gotów wyciąć znaczną liczbę pokarmów, a potencjalnie nawet całe grupy żywności. Jeśli nie masz nic przeciwko wycinaniu pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów, to każda z tych diet może być dla ciebie wykonalna. W przypadku keto, musisz mieć dostęp do wysokotłuszczowych pokarmów na każdy posiłek.

Diety low-carb i keto mogą być trudne do trzymania się na dłuższą metę, ponieważ ograniczają żywność i składniki odżywcze. Podczas gdy dieta keto wydaje się szczególnie surowa, należy zauważyć, że nie zawsze trzeba być w ketozie odżywczej podczas stosowania diety keto. Są osoby, które stosują dietę keto od lat lub dekad i nie zawsze pozostają w ketozie.

Oprócz trudności z przestrzeganiem, istnieją pewne potencjalne szkody diet keto i low-carb. Każda z diet może narazić Cię na ryzyko nieodpowiedniego spożycia składników odżywczych, zaostrzyć warunki, takie jak problemy z wątrobą i nerkami, oraz spowodować problemy trawienne z powodu niskiego spożycia błonnika.

Dodatkowo, węglowodany są niezbędne do zapewnienia paliwa dla aktywności fizycznej, funkcjonowania mózgu, zdrowia hormonalnego i wielu innych. Nawet podczas ketozy, glukoza może pomóc zapobiec hipoglikemii, czyli zbyt niskiemu poziomowi cukru we krwi, i zasilić tkanki, które nie mogą wykorzystać ketonów (np. czerwone krwinki). Ze względu na potencjalne wyzwania i szkody dwóch omawianych diet, przed rozpoczęciem diety low-carb lub keto zaleca się konsultację z lekarzem i/lub zarejestrowanym dietetykiem.