Wycieczki

Rzeka Buffalo National

Rzeka Buffalo National

Poznaj ukochaną rzekę w centrum walki o ochronę przyrody. Buffalo River w Arkansas jest pierwszą w Stanach Zjednoczonych rzeką narodową, która jest chroniona przed zastosowaniami przemysłowymi i innymi przeszkodami, które mogłyby zmienić naturalny charakter szlaku wodnego. Licząca 135 mil część rzeki narodowej charakteryzuje się dramatycznymi wapiennymi i piaskowcowymi urwiskami, ponad 500 jaskiniami, ponad 100 milami szlaków turystycznych i konnych oraz 12 gatunkami ryb łownych.

Wyznaczenie Buffalo National River nie przyszło łatwo. W 1938 roku, kiedy Kongres uchwalił ustawę o kontroli powodzi, zezwalającą na realizację projektów inżynierii lądowej, takich jak tamy, wały przeciwpowodziowe i międzywale, Korpus Inżynierów Armii natychmiast zaczął przyglądać się potencjałowi hydroelektrycznemu Buffalo i zaplanował dwie potężne tamy wzdłuż jej długości. Konserwatyści z całą mocą wystąpili przeciwko temu planowi i aby zwrócić uwagę na tę kwestię, zabrali sędziego Sądu Najwyższego Williama O. Douglasa na spływ kajakowy rzeką Buffalo.

Debata ostatecznie zakończyła się w 1965 roku, kiedy gubernator Arkansas Orval Faubus odmówił poparcia planu. Siedem lat później Kongres przegłosował ustanowienie Buffalo jako pierwszej krajowej rzeki. Dziś w całym kraju jest 100 mil dzikich, malowniczych i rekreacyjnych rzek, w tym 209 rzek chronionych w 40 stanach i Puerto Rico.

Pomimo swojego chronionego statusu, Buffalo jest nadal zagrożony. W 2019 roku organizacja non-profit American Rivers zaliczyła ją do ósmej najbardziej zagrożonej rzeki w kraju ze względu na obecność farmy świń o liczbie 6 500 głów, znanej jako skoncentrowana operacja karmienia zwierząt (CAFO), siedzącej na wzgórzu nad Big Creek, jednym z głównych dopływów rzeki. W czerwcu 2019 r. stan osiągnął porozumienie z fermą wieprzową, aby zamknąć obiekt, a gubernator Asa Hutchinson ogłosił stałe moratorium na fermy na skalę przemysłową działające w dziale wodnym.