Historia Wycieczki

Refugi 307

Refugi 307 (Schron 307) był jednym z tysięcy schronów przeciwbombowych zbudowanych w Barcelonie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Obecnie jest to jedno z centrów interpretacyjnych Museu d’Historia de la Ciutat.

Historia Refugi 307

Podczas hiszpańskiej wojny domowej Barcelona była najsilniej bombardowana przez siły powietrzne Franco. Pierwszy ze 192 nalotów bombowych miał miejsce 13 lutego 1937 roku. W odpowiedzi na to założono Radę Obrony Biernej, która próbowała ratować życie mieszkańców podczas tego, co przewidywano, że będzie to bardzo krwawa wojna.

Pierwsze schrony były budowane pod domami i na stacjach metra. W miarę nasilania się bombardowań budowano kolejne w całym mieście, tworząc wirtualne podziemie składające się z ponad tysiąca schronów i wymagające ogromnej współpracy między mieszkańcami Barcelony.

Składający się z ponad 400 metrów tuneli o wysokości 2 metrów i 1,6 metra, wyposażony w takie udogodnienia jak szpital, ambulatorium, fontanna do picia i toalety, Refugi 307 został wykopany pod fałdą północnego Montjuïc przez lokalnych obywateli w latach 1937-1939.

W ciągu tych dwóch lat, sieć tuneli była powoli rozszerzana, tworząc pojemność dla 2000 osób.

Spanie w schronie było zabronione, ponieważ prace musiały być prowadzone, gdy nie było nalotów. Tunele były wąskie i kręte, pokryto je wapnem, by nie przepuszczały wilgoci i pobielono, by złagodzić poczucie klaustrofobii.

Po zakończeniu wojny domowej Franco rozbudował sieć „refugi”, rozważając jednocześnie przystąpienie do II wojny światowej po stronie Hitlera. Po podjęciu decyzji o nieprzystąpieniu do wojny, wiele schronów, w tym 307, zostało opuszczonych, a kolejne lata głodu i racjonowania żywności w latach 40-tych i 50-tych sprawiły, że wiele rodzin z Granady zamieszkało w tych schronach.

Refugi 307 dzisiaj

Dzisiaj, zwiedzający mogą zwiedzić Refugi 307 jako jeden ze schronów, który jest obecnie otwarty dla publiczności jako część Muzeum Historii Barcelony. aby zrozumieć jak żyli mieszkańcy Barcelony podczas konfliktu. Wycieczki są obowiązkowe i rezerwacja miejsca jest niezbędna. Odbywają się one tylko w niedzielę i są w języku angielskim o 10.30, hiszpańskim o 11.30 i katalońskim o 12.30.

Dojazd do Refugi 307

Z centrum Barcelony, Refugi 307 jest 25 minut spacerem przez Carrer Nou de la Rambla. Istnieje również regularna sieć autobusów i metra, która umożliwia dotarcie na miejsce w czasie od 15 do 25 minut. Samochodem, miejsce jest 15 minut jazdy przez Carrer de Sepúlveda, choć parkowanie może okazać się nieco trudne na drugim końcu w godzinach szczytu.