Co to jest Psychologia małżeństwa?
Definicja małżeństwa jest zwykle z perspektywy prawnej. W wielu kulturach, choć nie wszystkich, jest ono definiowane jako między mężczyzną a kobietą. Małżeństwo występuje w każdym statusie i na różnych poziomach edukacji.
Dlaczego ludzie dążą do tego układu? Dlaczego jest to ważne? Dlaczego nie żyć jak nasi krewni bonobo czy szympansy? Co takiego jest w małżeństwie, że przyciąga tyle uwagi?
Naukowcy z różnych dyscyplin badają tę kwestię. Z perspektywy ewolucyjnej małżeństwo jest postrzegane jako wzmocnienie i utrwalenie gatunku. Z socjologicznego punktu widzenia, małżeństwo tworzy więzi pomiędzy grupami. Te więzi ułatwiają sukces grupy.
Psychologia skupia się na parze. Naukowcy kwestionują każdą możliwą sytuację związaną z małżeństwem. Na przykład:
Co zbliża do siebie dwoje ludzi?
Co ich trzyma razem?
Co ich rozbija?
Jak ich związek wpływa na ich samopoczucie, zdrowie i szczęście?
Jak rozwód wpływa na te same zmienne?
Czy powinniśmy być monogamiczni?
Jak posiadanie dzieci wpływa na więź małżeńską?
Jak rozwód wpływa na dzieci?
Jak działania rządu mogą wpłynąć na zdrowie małżeństwa?
Jak stres wpływa na związek?
Jak brak intymności wpływa na związek?
Jakie czynniki zwiększają szanse na rozwód?
Jak wychowanie osoby wpływa na jej romantyczne relacje?
Ostatnio badacze badają te pytania w kontekście par tej samej płci.
Z tej eksploracji, terapeuci są w stanie lepiej pomóc parom przed, w trakcie i po kryzysie.
Spojrzenie na psychologię małżeństwa
Związki bywają trudne. W związku małżeńskim jest to szczególnie prawdziwe. Poza nami samymi, żadna osoba w naszym dorosłym życiu nie ma tak dużego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie jak nasz współmałżonek. Wskazują na to niezliczone badania (Robles, Slatcher, Trombello, & McGinn, 2014).
Nasz partner zna nas lepiej niż ktokolwiek inny ze względu na codzienną bliskość z nami. Znają nasze idiosynkrazje. Z czasem, gdy stajemy się sobie bliżsi, możemy się nawzajem podnosić i pławić w tym cieple. Wsparcie w naszym związku małżeńskim nie jest łatwo zastąpić wsparciem społecznym (Holt-Lunstad, Birmingham, & Jones, 2008).
Ale kiedy coś nie gra, sytuacja może się pogorszyć. Kłótnie lub wszechogarniające bitwy mogą utrudnić uwolnienie się od poczucia krzywdy. Pomocne może być posiadanie wyszkolonego profesjonalisty, który zapewni wsparcie oparte na dowodach naukowych.
Szkolenie i wsparcie terapeutów pochodzi z kilku teorii.
Psychologiczne teorie małżeństwa
Teoria wymiany społecznej
Teoria wymiany społecznej zakłada, że istnieją koszty i korzyści w potencjalnych interakcjach. Ludzie analizują każdą sytuację, aby określić ryzyko i korzyści. W ramach relacji małżeńskiej, jest to „cykliczne wzory transakcji cennych zasobów, materialnych lub niematerialnych, między partnerami oraz nagrody i koszty związane z takimi transakcjami” (Nakonezny i Denton, 2008).
Poznawcze ujawnianie siebie
Edward Waring stwierdził, że sposobem na budowanie intymności jest ujawnianie siebie. To trochę jak z grą dla nowożeńców. Gra planszowa zawiera serię pytań. Pozwalają one na ujawnienie informacji w niezagrażający, zabawny sposób.
Pary mogą grać same, korzystając tylko z pytań i odkrywać tyle, ile im wygodnie. Każda osoba dzieli się czymś o swoich pragnieniach, potrzebach, aspiracjach, postawach, przekonaniach i pożądaniach.