Historia Wycieczki

Most Mostarski

Most Mostar, znany również jako Stari Most („Stary Most”), to zrekonstruowany XVI-wieczny most osmański w Bośni i Hercegowinie. Oryginalny most stał przez 427 lat, zanim został zniszczony w 1993 roku podczas wojny chorwacko-bośniackiej.

Historia Mostu Mostarskiego

Most Mostarski powstał na zlecenie osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego w 1557 roku. Został zaprojektowany przez Mimara Hayruddina i jest uważany za wzorcowy element bałkańskiej architektury islamskiej.

Most łączy brzegi rzeki Neretwy na starym mieście w Mostarze. Mostar jest piątym co do wielkości miastem w kraju i poprawiał swoje znaczenie gospodarcze i administracyjne, gdy budowano oryginalny most osmański. Zastąpił on drewniany most wiszący, który podobno „kołysał się tak bardzo, że ludzie przekraczający go robili to w śmiertelnym strachu”.

Budowa trwała dziewięć lat od 1557 roku i mogła kosztować 300 000 dramów. Niewiele jest informacji historycznych na temat jego budowy, choć po jej zakończeniu był to prawdopodobnie najszerszy wykonany przez człowieka łuk na świecie.

Most ma 4 metry szerokości, 30 metrów długości i 24 metry wysokości. Na obu końcach mostu znajdują się wieże obronne, nazwane wieżą Halebija i wieżą Tara. Most ma przyczółki z kamienia wapiennego.

Został opisany przez XVII-wiecznego osmańskiego odkrywcę Evliya Çelebi jako „jak łuk tęczy wznoszący się do nieba, rozciągający się od jednego klifu do drugiego.” Kontynuował on: „[Ja] przeszedłem przez 16 krajów, ale nigdy nie widziałem tak wysokiego mostu. Jest on rzucony od skały do skały tak wysoko jak niebo”.

Most, który miał symboliczne znaczenie w Mostarze, został celowo zniszczony 9 listopada 1993 roku podczas wojny bośniackiej przez chorwackie siły wojskowe. W most mogło uderzyć 60 pocisków, zanim się zawalił.

Po wojnie został on zrekonstruowany po powołaniu w 1998 roku przez UNESCO komisji ekspertów. Inżynierowie armii węgierskiej odzyskali zatopiony materiał, a inżynierowie armii hiszpańskiej usunęli zbudowany przez siebie most tymczasowy. Stary Most został odbudowany z wykorzystaniem osmańskich technik budowlanych przy użyciu lokalnego wapienia i zainaugurowany 23 lipca 2004 roku.

Most Mostarski dzisiaj

Most Mostar jest popularnym miejscem turystycznym w Bośni i Hercegowinie. Most Mostarski jest miejscem zawodów w nurkowaniu z klifu i lokalnej tradycji nurkowania. Oficjalne zawody nurkowe rozpoczęły się w Mostarze w 1968 roku.

Dojazd do Mostu Mostarskiego

Most Mostarski znajduje się w centrum miasta Mostar. Do Mostaru można dojechać autobusem z Sarajewa, podróż trwa trzy godziny.