Historia

Meczet Umajjadów

Znany również jako Wielki Meczet w Damaszku, Meczet Umajjadów w Syrii jest nie tylko jednym z najstarszych i największych meczetów na świecie, ale jest czwartym najświętszym miejscem w islamie. Meczet został zbudowany na szczycie bazyliki św. Jana Chrzciciela po zajęciu Damaszku przez muzułmanów w 634 r. n.e.

Legenda z VI wieku mówi, że głowa świętego żyje gdzieś w meczecie. Jeśli nie uda się znaleźć relikwii podczas zwiedzania, z pewnością można znaleźć mauzoleum Saladyna w małym ogrodzie obok północnej ściany.

Historia meczetu Umajjadów

W 661 roku Kalifat Islamski przeszedł pod panowanie dynastii Umajjadów, która wybrała Damaszek na stolicę świata muzułmańskiego. Szósty kalif Umajjadów zlecił w 706 r. budowę meczetu na miejscu bizantyjskiej katedry, z której korzystali miejscowi chrześcijanie, którzy wybudowali również muzułmańską salę modlitewną.

Nowy meczet kalifa al-Walida całkowicie zburzył bazylikę, choć takie elementy jak łuki zostały odzyskane. Kiedy chrześcijanie zaprotestowali, kalif pozwolił im na dostęp do przejętych kościołów w Damaszku. Meczet został ukończony w 715 roku, krótko po śmierci al-Walida i został poświęcony wielkiemu miastu.

W 750 roku do władzy doszła dynastia Abbasydów, która przeniosła stolicę kalifatu do Bagdadu. Abbasydowie nie interesowali się Damaszkiem i meczet ucierpiał pod ich rządami. Ponieważ jednak był to niezaprzeczalnie triumf islamu, budynek został oszczędzony przed systematycznym niszczeniem przez Abbasydów wszystkiego, co należało do Umajjadów.

Meczet Umajjadów dzisiaj

Dziś wstęp do tego pięknego islamskiego zabytku jest bezpłatny, ale należy pamiętać, że nie można wejść bez skromnego stroju (dla kobiet oznacza to zakrycie ramion i włosów). Najlepiej wybrać się tam wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy meczet jest oświetlony na tle nocnego nieba, ponieważ ten popularny punkt religijny może stać się zbyt zatłoczony.