Psychologia Samorozwój

Jak pozbyć się zazdrości?

Bycie zielonym z zazdrości nigdy nie jest dobre. Ludzie są zmuszeni do porównywania wszystkiego, od jedzenia, które spożywamy do domu, który posiadamy. Jednak pozwolenie, by te porównania kontrolowały twoją mentalność, może być szkodliwe.

Jeśli spędzasz dni, życząc sobie, abyś żył życiem kogoś innego, nie będziesz w stanie żyć swoim własnym życiem w pełni.

Przestań być zazdrosny o innych ludzi

1. Dowiedz się, dlaczego jesteś zazdrosny

Jeśli chcesz przestać być zazdrosny o innych ludzi, musisz dowiedzieć się, dlaczego jesteś zazdrosny w pierwszej kolejności. Co to jest, że wyzwala swoją zazdrość?

Na przykład, może jesteś zazdrosny o współpracownika, ponieważ może myśleć o unikalnych pomysłów. Zazwyczaj zazdrość wynika z poczucia niższości – więc jeśli chcesz powstrzymać zazdrość, musisz dotrzeć do źródła przyczyny.

2. Skup się na tym, co dobre

Kiedy już znasz powód, dla którego jesteś zazdrosny, możesz zamiast tego skupić się na pozytywach w swoim życiu.

Nawet jeśli nie masz wszystkiego, co mają Twoi znajomi, nadal masz coś, co warto docenić. Być może kochasz swój uśmiech lub masz kilka psów, które znaczą dla ciebie świat.

Nawet jeśli jest to coś tak prostego jak miła rutyna każdego dnia, bycie bardziej pozytywnym doprowadzi do lepszego ciebie.

3. Mniej porównuj

To naturalne, że chcesz porównać, a wiele razy porównania nie są złe. Jednak, jeśli jesteś junkie porównania, może znaleźć się porównując każdą małą rzecz.

Nadążanie za Jonesami pochodzi z ciągłego porównywania, a to rodzi niekończącą się zazdrość. Zrób krok do tyłu, gdy czujesz chęć porównania, lub poprawić się, jeśli złapać się poślizg.

4. Bądź szczęśliwy z powodu innych ludzi

Jeśli zmagasz się z zazdrością, bycie szczęśliwym dla innych ludzi może być trudne. Jednak bycie szczęśliwym dla osiągnięć innych ludzi przyniesie lepsze rezultaty niż bycie urażonym.

Jeśli jesteś zazdrosny, to uczucie może być martwy ciężar na swoim umyśle i będzie stale trzymać cię gorzki. Zamiast tego odpuść i doceń pracę, którą inni wykonali.

5. Doceniaj siebie bardziej

Podczas gdy dobrze jest docenić innych ludzi, pamiętaj, aby zadbać o siebie.

Często możemy czuć się przygnębiony po porównaniu się do innych ludzi. Na przykład, jeśli jesteś zazdrosny, że nie możesz grać w sport tak dobrze jak przyjaciel, przypomnij sobie, że masz umiejętności w innych dziedzinach. Być może jesteś silnym muzykiem lub masz doskonałą pamięć. Bądź dumny ze swoich mocnych stron.

6. Dawaj to, czego chciałbyś od innych

Wszyscy słyszeliśmy powiedzenie „traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany”. Te lekcje ze szkoły podstawowej mogą wydawać się głupie, ale wciąż są prawdziwe.

Czy wolałbyś, aby ktoś był autentycznie szczęśliwy z powodu twoich osiągnięć, czy wolałbyś otrzymać fałszywy uśmiech i połowiczne gratulacje?