Historia Wycieczki

Hotel Lutetia

Hotel Lutetia to luksusowy hotel w regionie Saint-Germain-des-Prés w Paryżu. Twierdzi, że jest „jedynym luksusowym hotelem pałacowym” w obszarze Paryża znanym jako Lewy Brzeg.

Historia hotelu Lutetia

Słynny paryski sklep Le Bon Marché wpadł na pomysł stworzenia zakwaterowania upscale, z którego mogliby korzystać „ważni” klienci. Hotel został zbudowany w 1910 roku na Boulevard Raspail, który przylega do lokalizacji Le Bon Marché. Architekci zlecili rzeźbiarzom stworzenie uderzającej, secesyjnej fasady hotelu.

Nie trzeba było długo czekać, aby Lutetia stała się luksusowym schronieniem dla różnych kręgów bohemy i intelektualistów. Pablo Picasso, Henry Matisse, Josephine Baker, Ernest Hemingway, Samuel Beckett, pisarz Antoine de Saint-Exupéry i piosenkarka Marianne Oswald byli stałymi gośćmi hotelu, a James Joyce podobno napisał tam część „Ulissesa”. Charles de Gaulle spędził swój miesiąc miodowy w Suite Amour.

W 1940 roku, po ewakuacji Paryża przez rząd francuski podczas okupacji niemieckiej, Lutetia została zarekwirowana dla Abwehry (niemieckiej jednostki wywiadu wojskowego). Kiedy Paryż został wyzwolony, Charles de Gaulle zarządził, że Lutetia stanie się bazą dla ocalałych z obozów koncentracyjnych i innych, którzy zostali deportowani i wysiedleni podczas wojny. Tysiące ludzi przewijało się przez nią w nadziei na połączenie z bliskimi.

Luksusowa reputacja Lutetii została ugruntowana w latach 50-tych, kiedy to rodzina Taittinger (od szampana Taittinger) zakupiła hotel. Pozostał on w ich posiadaniu przez wiele lat, zanim został sprzedany w 2005 roku.

Hotel Lutetia dzisiaj

Do dziś zachowały się ślady historycznego związku hotelu ze sztuką: Francusko-amerykańska piosenkarka i tancerka Josephine Baker, która spędzała dużo czasu w Lutetii, ma zarówno stylowy apartament jak i wystawny secesyjny bar hotelowy nazwany jej imieniem. Wśród nowszych sławnych gości znaleźli się współzałożyciel Yves Saint Laurent Pierre Bergé i amerykański reżyser filmowy David Lynch, który zaprojektował jeden z hotelowych apartamentów.

W latach 80. XX wieku francuska projektantka mody Sonia Rykiel odświeżyła niektóre z hotelowych wnętrz i apartamentów, ale w 2014 roku rozpoczęła się wielka, pełniejsza renowacja. Liczba pokoi została zmniejszona z 230 do 184, aby umożliwić bardziej przestronne zakwaterowanie. W wyniku tego remontu uczczono secesyjne i art deco dziedzictwo Lutetii, ale połączono te style ze współczesnym, przyszłościowym designem.

Dojazd do Hotelu Lutetia

Hotel jest położony w artystycznej i tętniącej życiem dzielnicy Saint-Germain-des-Prés. Znajduje się on kilka chwil od stacji metra Sèvres-Babylone, a także bardzo blisko kilku innych stacji metra, w tym Saint-Sulpice i Rennes. W okolicy hotelu znajdują się liczne przystanki autobusowe. Muzeum sztuki Musée Maillol oddalone jest o kilka minut pieszo, a do innych słynnych atrakcji Paryża, takich jak muzeum sztuki Luwr i katedra Notre-Dame, można z łatwością dotrzeć środkami transportu publicznego.