Odzywianie Trening

Błonnik

Podczas gdy większość ludzi ma problem z uzyskaniem wystarczającej ilości błonnika w swojej diecie, entuzjaści zdrowia czasami spożywają go zbyt dużo. Dowiedz się więcej, czytając ten artykuł!

Być może wiesz, że Dietary Guidelines for Americans na lata 2015-2020 zalecają 25-35g błonnika dziennie dla osób w wieku 14-50 lat i 21-30g dla dorosłych powyżej 51 roku życia.

Chociaż średnie spożycie w USA jest niższe niż to, co jest zalecane, ci z nas, którzy są sumienni co i ile jedzą, mogą spożywać więcej błonnika niż zdajemy sobie sprawę.

Jeśli stosujesz dietę niskowęglowodanową lub niskokaloryczną albo nie spożywasz pokarmów bogatych w błonnik, takich jak fasola, ziarna, owoce i warzywa, z pewnością trudno jest spełnić dzienne zalecenia dotyczące spożycia błonnika.

Dla reszty z nas osiągnięcie celów związanych z błonnikiem jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, ponieważ w wielu sklepach spożywczych dostępne są przekąski o dużej zawartości błonnika. Batony proteinowe i pakowane przekąski często zawierają dodatek błonnika dzięki takim składnikom jak błonnik z korzenia cykorii lub rozpuszczalny błonnik kukurydziany, a niektóre popularne batony mają około 15 g błonnika na baton.

Podczas gdy wielu Amerykanów stara się osiągnąć zalecaną dzienną dawkę błonnika, wielu innych walczy o to, by nie spożywać go „za dużo”.

Ale co tak naprawdę dzieje się, gdy przekraczamy 25-35g błonnika dziennie? Czy ten nadmiar błonnika jest dla nas lepszy?

Argumenty przemawiające za dietą wysokobłonnikową

Błonnik, niestrawny rodzaj węglowodanów, przynosi krótkoterminowe i długoterminowe korzyści zdrowotne. Dieta wysokobłonnikowa wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi oraz może pomóc w złagodzeniu objawów zapalnej choroby jelit5. Dieta wysokobłonnikowa może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia kilku chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca, rak piersi i rak trzustki.

Istnieją dwa główne rodzaje błonnika i oba są niezbędne do osiągnięcia korzyści zdrowotnych.

Błonnik rozpuszczalny spowalnia opróżnianie żołądka, może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i sprawić, że poczujesz się najedzony, natomiast błonnik nierozpuszczalny pomaga w przesuwaniu pokarmu przez układ pokarmowy. Błonnik rozpuszczalny można znaleźć w takich produktach jak owies, owoce, warzywa i fasola; błonnik nierozpuszczalny można znaleźć w takich produktach jak nienaruszone całe ziarna, skórki owoców, warzywa korzeniowe i zielenina liściasta.