Historia

Bitwa pod Lutzen

W bitwie pod Lutzen 2 maja 1813 r. siły napoleońskie pokonały połączone siły armii pruskiej i rosyjskiej. Zwycięstwo w bitwie pod Lutzen było tym bardziej godne uwagi, że armia napoleońska została uszczuplona po wkroczeniu do Rosji.

Historia pola bitwy pod Łuckiem

W bitwie pod Łuckiem Napoleon I zatrzymał postępy Szóstej Koalicji po inwazji francuskiej na Rosję i ogromnych stratach francuskich w tej kampanii. Ciężko wywalczona bitwa, w której wzięło udział ponad 200 000 ludzi, zakończyła się zwycięstwem Francji nad armią rosyjsko-pruską.

Napoleon stracił 19 655 ludzi zabitych lub rannych, Prusacy stracili co najmniej 8 500 ludzi zabitych lub rannych, a Rosjanie 3 500 ludzi zabitych, rannych lub zaginionych, choć straty mogły być znacznie wyższe.

Dzisiejsze pole bitwy pod Lutzen

Dziś pole bitwy wygląda tak samo jak w 1813 roku, choć południową stronę zniszczyła kopalnia.

Pole bitwy Lutzen było również miejscem ważnej bitwy w 1632 roku pomiędzy Szwecją a Świętym Cesarstwem Rzymskim w ramach wojny trzydziestoletniej. Szwecja odniosła zwycięstwo, ale było ono nieco słodko-gorzkie, ponieważ to właśnie w tej bitwie zginął założyciel szwedzkiego imperium, Gustaw Adolf. W pobliżu Lutzen znajduje się pomnik upamiętniający tę bitwę.

Dojazd do pola bitwy w Lutzen

Pole bitwy znajduje się 22 km (14 mil) na południowy zachód od Lipska i jest oddalone o 25 minut jazdy samochodem. Odległość 61 km (38 mil) na północny wschód od Jeny wynosi 55 minut jazdy. Pole znajduje się 37 km (23 mile) na zachód od Auerstadt i jest oddalone o 34 minuty jazdy.