Odzywianie Trening

Białko

Aby zobaczyć swoje najlepsze zyski z programu treningowego, właściwe odżywianie jest niezbędne. Oznacza to właściwe spożycie kalorii, właściwy stosunek makroskładników – białka, węglowodanów i tłuszczów – oraz właściwy czas podawania tych makroskładników. Oznacza to również zrozumienie i utrzymanie dodatniego bilansu azotowego. Wielu kulturystów – początkujących i nie tylko – nie rozumie podstaw dobrego odżywiania z punktu widzenia kulturystyki. W tym artykule mam nadzieję dać czytelnikom dobrą wiedzę roboczą na ten temat.

Składniki odżywcze w żywności dzielą się na trzy rodzaje makroskładników, o których mowa powyżej. Makroskładniki oznaczają składniki odżywcze, których potrzebujemy w dużych ilościach. Mikroskładniki odżywcze to witaminy i minerały – mikro oznacza, że potrzebujemy ich w małych ilościach. Każdy rodzaj składnika odżywczego spełnia określone funkcje w organizmie, ale wchodzi w interakcje z innymi składnikami odżywczymi w celu realizacji tych funkcji.

Białko – Słowo białko zostało stworzone przez holenderskiego chemika Geradusa Muldera w 1838 roku i pochodzi od greckiego słowa „protos”, które oznacza „najważniejszy”. Twoje ciało, po wodzie, składa się w dużej mierze z białka. Białko jest wykorzystywane przez organizm do budowy, naprawy i utrzymania tkanki mięśniowej. Białko składa się z aminokwasów, zwykle nazywanych „budulcem białka”. Istnieje około 20 aminokwasów, z których 9 jest uważanych za niezbędne, ponieważ organizm nie może ich wytworzyć, muszą być dostarczane przez dietę.

Białko jest niezbędne do wzrostu i budowy nowych tkanek, jak również do naprawy uszkodzonych tkanek – tak jak to się dzieje podczas treningu. Kiedy słyszysz termin „pozytywny bilans azotowy”, odnosi się on do bycia w stanie posiadania wystarczającej ilości białka dostępnego dla potrzeb organizmu i potrzeb budowania mięśni. Co azot ma wspólnego z białkiem? Azot jest jednym z najważniejszych pierwiastków we wszystkich białkach (Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary, s. n-31). Jest on niezbędny w życiu zwierząt do budowy tkanek – już samo to stwierdzenie definiuje kluczowe zapotrzebowanie na białko przy podnoszeniu ciężarów.